Mishimoto Sure Grip Worm Gear Clamp 56mm 10-Pack - MMCLAMP-WGP-56
Part Number: MISMMCLAMP-WGP-56
Your Price:
Write a Review
Availability:
Special order
MPN:
MMCLAMP-WGP-56
Photo - Primary
Product Information
Mishimoto Sure Grip™ High Torque Protective Worm Gear Clamps are, simply put, the crème de la crème of hose clamps. Their innovative double-ridge inner shield design both protects the clamped material from cuts and abrasions while also providing superior clamping engagement. The double-ridge design provides concentrated compression force to provide equal 360° clamping pressure and leak free connections. To create a long-lasting, rust and corrosion resistant clamp, we utilized a 304 Stainless Steel construction. Available in a wide array of sizes ranging from 1.54" - 2.2" (39mm - 56mm) to fit everything from vacuum lines to intake tubes. Like all Mishimoto products, this Sure Grip™ High Torque Protective Worm Gear Clamp is backed by our Mishimoto Lifetime Warranty.