Mishimoto Constant Tension Worm Gear Clamp 2.24in.-3.11in. (57mm-79mm) - MMCLAMP-CTWG-79
Part Number: MISMMCLAMP-CTWG-79
Your Price:
Write a Review
UPC:
8.1158E+11
Availability:
Regularly stocked product
MPN:
MMCLAMP-CTWG-79
Photo - Primary
Product Information
Just like our high-torque worm gear clamps, Mishimoto?s Constant Tension Worm Gear Clamps are an effective solution to a wide range of clamping needs. Where this 2.24" - 3.11" (57mm - 79mm) constant tension worm gear clamp excels, however, is in high-temperature applications. The spring on the adjustment bolt allows the clamp to exert continuous pressure through a wide range of temperatures to ensure your parts stay clamped as strong as the day you installed them. This 2.24" - 3.11" (57mm - 79mm) constant tension worm gear clamp is made from stainless steel to weather any environment and ensure a tight seal for years to come. Our constant tension worm gear clamps are also available in a wide variety of other sizes to suit everything from coolant lines to intake pipes. Like all Mishimoto products, this 2.24" - 3.11" (57mm - 79mm) constant tension worm gear clamp is backed by our Mishimoto Lifetime Warranty.